Domowy Kościół

przy parafii

Św. Piotra i Pawła

w Waśniowie

Domowy Kościół, zwany też Oazą Rodzin, jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele. Założony przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w 1973 roku jako rodzinna gałąź Ruchu Światło- Życie[i].

Domowy Kościół zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Praca formacyjna obejmuje wspólną pracę w kręgach. Krąg Domowego Kościoła tworzy 4-7 małżeństw, najlepiej z jednej parafii, pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa ? dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym.

Znakiem Domowego Kościoła są dwa greckie słowa: FWS (światło) i ZWH (życie), wpisane w kształt krzyża, wyrastającego spomiędzy dwóch złączonych obrączek, umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu. Domowy Kościół używa również znaku END ? ikony Świętej Rodziny.

Patronem ruchu jest Maryja Niepokalana Matka Kościoła i Święta Rodzina a świętem patronalnym Niedziela Świętej Rodziny.

W naszej parafii istnieją dwa kręgi Domowego Kościoła (pierwszy powstał we wrześniu 2012 skupiający 5 małżeństw, drugi we wrześniu 2014, do którego przynależy również 5 małżeństw). Kręgi, systematycznie raz w miesiącu wraz z duchowym doradcą ks. Ryszardem Koneckim, spotykają się w imię Chrystusa, aby:

– poprzez rozważanie Słowa Bożego i nauczania Kościoła poznawać Bożą Miłość,

– poprzez modlitwę i pracę nad własnym wnętrzem uczyć się w małżeństwie i rodzinie budowania więzi opartej na dialogu.

domowyKosciol3

WSZYSTKIE MAŁŻEŃSTWA, KTÓRE CHCĄ:

– umacniać swoją wiarę,

– pielęgnować miłość małżeńską,

– nauczyć się rozwiązywania konfliktów,

– nawiązywać głębszy kontakt z dziećmi,

– doświadczyć życia we wspólnocie,

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

WSTĄPCIE DO DOMOWEGO KOŚCIOŁA – OAZY RODZIN

I RADUJCIE SIĘ Z NAMI DAREM WSPÓLNOTY!

Zgłoszenia prosimy kierować do ks. Proboszcza.

Opracowanie: A. Sz. i K. M.

[i] http://pl.wikipedia.org/wiki/Domowy_Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82, dn. 28.01.2014