JAK TO SIĘ ZACZĘŁO ? HISTORIA POWSTANIA
CHÓRU PARAFIALNEGO ?CON ANIMA? PRZY PARAFII ŚW. APOSTOŁÓW
PIOTRA I PAWŁA W WAŚNIOWIE
Od dawna marzeniem naszego organisty Arkadiusza Gryzki było powołanie chóru parafialnego. Pomysł ten dojrzewał w jego głowie już od pewnego czasu. Jako człowiek niezwykle twórczy i utalentowany muzycznie chciał wzbogacać Eucharystię szczególnym rodzajem i sposobem wychwalania Boga jakim jest śpiew chóralny. Ale nie tylko w jego głowie powstawały podobne rozmyślania. Jak się później okazało, wielu parafian z księdzem proboszczem na czele czekało na taką inicjatywę. Atmosfera i szczególny urok naszej Świątyni zdawały się również o to dopominać. Przy gorącym poparciu ks. proboszcza i Łasce Bożej, w ciągu zaledwie paru dni na propozycję utworzenia chóru odpowiedziała pierwsza, niewielka grupa parafian, osób młodych i starszych, kobiet i mężczyzn. Pomimo braku nadzwyczajnych zdolności zapalili się do tego pomysłu całym sercem i duszą. W bardzo szybkim czasie grupa rozrosła się do liczby kilkunastu osób, z którymi można było rozpocząć pierwsze próby w głosach.
Chór przyjął nazwę ?Con Anima? (co z łac. oznacza ?Z Duszą?), a za datę powstania uznano datę pierwszego spotkania tj. 6 stycznia 2012 roku. Pierwszy raz chór zaprezentował się podczas Świąt Wielkanocnych 2012 – w Liturgii Wielkiego Piątku i kolejnych dniach świątecznych. Było to wielkie przeżycie dla samych chórzystów jak i całej wspólnoty parafialnej. Po tej bardzo udanej inauguracji kolejne nowe osoby zdecydowały się dołączyć do chóru, zwiększając liczbę jego członków, a tym samym jego możliwości wykonawcze.
Chór ?Con Anima? jest chórem mieszanym, czterogłosowym. Obecnie liczy (razem z dyrygentem) 30 osób, w tym: 10 sopranów, 12 altów, 4 tenory i 3 basy. Uświetnia swoimi występami wszystkie ważniejsze uroczystości kościelne i parafialne, ale też patriotyczne np. 3 Maja czy 11 Listopada.
Chór w swoim repertuarze posiada obecnie ponad 90 utworów, głównie o tematyce sakralnej, śpiewane w języku polskim i łacińskim, między innymi takich autorów jak: A. Chlondowski, F. Nowowiejski, C. Cascolini, F. Schubert, W. A. Mozart, E. Morricone, S. Moryto i innych. Dzięki inwencji twórczej kierownika chóru zbiór ten stale się powiększa.
SKŁAD CHÓRU:
Kierownik chóru ? Arkadiusz Gryzka
Dyrygent ? Monika Gryzka
Soprany:
Cebula Aleksandra, Duda Magdalena, Gryzka Sylwia, Jasiak Urszula, Kłonica Dorota, Mierzejewska Jolanta, Nakonieczny Jakub, Róg Urszula, Strawczyńska Natalia, Ziółkowska Leokadia.
Alty:
Bednarska Angelika, Biernat Natalia, Bis Patrycja, Gronkowska Elżbieta, Dziubińska Sylwia, Jałocha Anna, Jedlikowska Kamila, Kopacz Justyna, Majcher Anna, Majewska Katarzyna, Nowacka Joanna, Piątek Oliwia.
Tenory:
Cebula Mieczysław, Jedlikowski Przemek, Miśkiewicz Jan, Traczyński Piotr.
Basy:
Gryszka Stefan, Gryzka Arkadiusz, Gronkowski Jan.
Chór nie jest grupą zamkniętą, przez cały czas czeka na nowych członków, aby móc dalej rozwijać się i doskonalić. Próby odbywają się w każdy piątek o godz. 18.00 w kościele, a w razie potrzeby dodatkowo w czwartki o tej samej porze.
Wszystkich więc, którzy lubią śpiewać i chcą wielbić Boga poprzez śpiew dając radość innym ? zapraszamy!
Opracowaniem muzycznym i aranżacją utworów zajmuje się kierownik i założyciel chóru – organista parafii, Pan Arkadiusz Gryzka. Pomagają mu w tym jego dwie utalentowane córki Monika i Sylwia, studentki edukacji muzycznej Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie (obecnie absolwentki z tytułami magistra 😉 ). Monika jest dyrygentem chóru i sprawuje pieczę nad ?altami?, natomiast Sylwia prowadzi grupę ?sopranów? i niejednokrotnie towarzyszy chórzystom grą na organach. Przy ich wsparciu i pomocy chórzyści szkolą swoje umiejętności przygotowując się do poszczególnych występów. Ich rady, młodzieńczy entuzjazm oraz miłość do muzyki motywują wszystkich do wytężonej pracy oraz stają się motorem do podejmowania coraz trudniejszych wyzwań. Ich wkład w funkcjonowanie chóru jest nieoceniony, a słowa otuchy i wsparcie w trudnych momentach ? bezcenne :)! Pan Arkadiusz jako kierownik chóru sprawuje pieczę nad całością, szkoląc głównie ?tenory? i ?basy?.
Atmosfera podczas prób jest naprawdę wyjątkowa, wszyscy pomimo swoich obowiązków rodzinnych, szkolnych i pracy zawodowej przychodzą na próby z ogromną przyjemnością. Jest to dowodem na to, że śpiew i muzyka łączą pokolenia, i że udział w ?dobrych rzeczach? pozwala wznieść się ponad codzienność, a wielbienie Boga śpiewem daje prawdziwą radość i pokój duszy. Wszak ?Kto śpiewa, dwa razy się modli!?
(tak było niegdyś)
Od niedawna chór posiada zaprojektowane przez siebie i wykonane przez jedną z parafianek Panią Joannę Sasak uroczyste stroje ? ufundowane dzięki ofiarności ks. proboszcza Ryszarda Koneckiego. Dzięki nim chórzyści będą z dumą reprezentować swoją parafię podczas występów także dla szerszej publiczności.
Pierwsze takie występy chór ma już poza sobą. W maju 2013 roku chór wystąpił podczas I Diecezjalnego Przeglądu Chórów w Sandomierzu, natomiast w sierpniu i wrześniu uświetnił uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii oraz w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie. Wystąpił również podczas Narodowego Czytania 2013, odpowiadając na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Waśniowie. Kolejne występy już wkrótce!
Dziękując Bogu za otrzymane łaski i natchnienie Ducha Świętego składamy podziękowania naszemu kierownikowi Panu Arkowi i jego córkom za trud, poświęcenie, cierpliwość i wspaniałe ?muzyczne pomysły? oraz wyrażamy ogromną wdzięczność naszemu Duszpasterzowi Ks. Ryszardowi za ojcowską opiekę i ciągłe wsparcie, które od Niego otrzymujemy!
Niech naszym mottem staną się słowa PSALMU 95:
?Przyjdźcie, radośnie śpiewajmy Panu,
wznośmy okrzyki na cześć Skały naszego zbawienia:
przystąpmy z dziękczynieniem przed Jego oblicze,
radośnie śpiewajmy Mu pieśni!…?
Szczęść Boże wszystkim! Niech się dzieją dobre rzeczy!
Opracowanie: K. M.